Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-05-08

Zmiana przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oznacza dodatkową pracę dla biur rachunkowych

Te, które były już instytucjami obowiązanymi, powinny zaktualizować stosowane procedury wewnętrzne oraz zaktualizować listę ciążących na nich obowiązków. Z kolei podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych muszą dokonać kompleksowego wdrożenia postanowień ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

TEMAT: Nowelizacja ustawy o AML

PROBLEM: Jak przygotować biuro do nowych obowiązków

Już 15 maja br. wejdzie w życie ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 815; dalej: nowelizacja). Najważniejsze zmiany przez nią wprowadzone dotyczą m.in.:

  • rozszerzenia zakresu przedmiotowego ustawy,
  • rozszerzenia katalogu instytucji obowiązanych,
  • rozszerzenia przypadków obowiązkowego stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przez instytucji obowiązane,
  • rozszerzenia przypadków obowiązkowego stosowania przez instytucje obowiązane wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego;
  • rozszerzenia czynów, za które instytucjom obowiązanym mogą być wymierzone kary administracyjne.

Kogo dotyczy ustawa

Dotychczasowy katalog instytucji obowiązanych - ujęty w art. 2 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 971; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 815; dalej: ustawa o AML) - obejmuje m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, SKOK-i, krajowe instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, pośredników ubezpieczeniowych, instytucje pożyczkowe czy podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Odnosząc się do ostatniej ze wskazanych kategorii podmiotów, należy zaznaczyć, że usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:

  • prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00