Artykuł
O stawce VAT w gastronomii przesądzi wybór klienta
Jeżeli kupujący usiądzie i zje posiłek przy stoliku, to mamy do czynienia z usługą restauracyjną opodatkowaną 8-proc. stawką podatku. Jeśli weźmie żywność „na wynos”, dojdzie do dostawy towaru z 5 proc. stawką daniny
Tak wynika z ubiegłotygodniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Spór w tej sprawie toczył się pomiędzy dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Katowicach a jednym z franczyzobiorców koncernu McDonald’s.
Zdaniem ekspertów orzeczenie nie oznacza definitywnego końca sporów o prawidłowe opodatkowanie sprzedaży żywności. O właściwej stawce VAT będą każdorazowo decydować polskie sądy, uwzględniając wskazówki unijnego trybunału.
Interpretacja ogólna
Problem powstał 24 czerwca 2016 r. wraz z wydaniem przez ministra finansów interpretacji ogólnej (sygn. PT1.050.3.2016.156). Minister stwierdził w niej, że do ceny netto gotowych posiłków, przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji należy doliczać 8 proc. VAT, a nie 5 proc. Wyjaśnił, że jest to usługa gastronomiczna (opodatkowana zasadniczo stawką 8 proc.), a nie sprzedaż „gotowych posiłków i dań”, do której można stosować niższą stawkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right