Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-11

Księgowy musi być teraz prawie wszechwiedzący. Faktura już nie wystarczy do rozliczeń

Tegoroczne zmiany w korygowaniu VAT to przede wszystkim problem dla biur rachunkowych. Bo kiedy pomniejszyć podstawę opodatkowania lub podatek naliczony, gdy nie wiadomo, czy sprzedający i nabywca uzgodnili między sobą obniżkę ceny lub zwrot zaliczki i czy uzgodnione warunki faktycznie zostały już zrealizowane?

TEMAT: Rozliczanie faktur korygujących

PROBLEM: Przepływ informacji między klientem a biurem rachunkowym

Na wątpliwości związane z nowymi przepisami o korektach VAT wskazujemy często w bieżących wydaniach DGP. Z punktu widzenia biura rachunkowego problem nabiera szczególnego znaczenia. Dotyczy bowiem przepływu informacji między biurem a klientem, podobnie jak między różnymi działami tej samej firmy (handlowym i księgowości).

Właściwa komunikacja to pięta achillesowa wielu podmiotów, ale problem staje się szczególnie uciążliwy, gdy i samemu ustawodawcy zabrakło wyobraźni. Mowa o ustawie z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2419; dalej: nowelizacja), zwanej potocznie SLIM VAT.

Jak było, jak jest

Przypomnijmy, że do końca 2020 r. sprzedawca, chcąc obniżyć podstawę opodatkowania VAT (np. o udzielony rabat albo o wartość zwróconego towaru), musiał uzyskać potwierdzenie odbioru przez nabywcę faktury korygującej. W praktyce wymóg ten sprawiał problemy i co gorsza został zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 26 stycznia 2012 r. w sprawie Kraft Foods Polska (sygn. C-588/10).

Od 1 stycznia 2021 r. nie ma już warunku uzyskiwania potwierdzenia, są za to inne, wymienione w art. 29a ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419; dalej: ustawa o VAT). Sprzedawca może obecnie obniżyć podstawę opodatkowania, a tym samym i VAT należny, o ile spełnione są łącznie trzy wymogi:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00