Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-04-06

Fiskus woli wprowadzać przepisy niż je interpretować

Zarówno ordynacja podatkowa, jak i inne ustawy mają w nazwie „podatkowa”, a mimo to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmawia wydania interpretacji. Twierdzi, że wbrew nazwie nie wszystkie przepisy tych ustaw są „prawem podatkowym”

Problem jest z ustaleniem, co znaczy, że „dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną)”. Tak wynika z art. 14b par. 1 ordynacji podatkowej. Ale czy na tej podstawie można pytać o należytą staranność przy stosowaniu przepisów o podatku u źródła, o ustawę wdrażającą amerykańskie przepisy FATCA czy analogiczne regulacje dotyczące wymiany informacji z innymi państwami UE i OECD (CRS), o obowiązki sprawozdawcze dla największych grup podmiotów określone w ustawie o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami?

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że można pytać dyrektora KIS o przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (ang. mandatory disclosure rules - MDR). Podobnych sporów jest coraz więcej. Dyrektor KIS twierdzi bowiem, że nie wszystkie obowiązki zapisane w ustawach podatkowych są prawem podatkowym, o którym mowa w art. 14b par. 1 ordynacji. Nie wszystkie więc mogą być przez skarbówkę interpretowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00