Artykuł
W Urzędzie Patentowym jest nowa, elektroniczna ścieżka do zgłoszeń
Z szybszej procedury rejestracji znaków towarowych i wzorów przemysłowych już można korzystać. Prawnicy uważają, że pozwoli ona uniknąć najczęściej popełnianych pomyłek i usprawni cały proces
Urząd Patentowy RP 17 marca 2021 r. wprowadził nową, przyspieszoną procedurę rozpatrywania niektórych zgłoszeń, tj.:
- o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy oraz
- prawa z rejestracji na wzór przemysłowy.
Dzięki trybowi Fast Track (szybka ścieżka) zgłoszenia mają być krócej badane i szybciej rejestrowane (a w przypadku znaków towarowych także opublikowane) niż w przypadku skorzystania z tradycyjnej formy zgłoszeń. To procedura podobna do tej, którą stosuje od kilku lat Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
- Przy optymistycznym scenariuszu czas rejestracji może się skrócić nawet o połowę. Jednak UP RP dopiero niedawno zaprezentował nową procedurę, więc nie zdążyliśmy dowiedzieć się jeszcze, jak ona funkcjonuje w praktyce - wskazuje Piotr Zawadzki, radca prawny i rzecznik patentowy w kancelarii prawnej Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. A jego kancelaryjna koleżanka, aplikant adwokacki Ewa Bugajska, zauważa, że badanie formalne zgłoszenia znaku towarowego w trybie zwykłym powinno zajmować średnio od miesiąca do dwóch. Jednak w przypadku wykrycia nieprawidłowości przez UP RP (np. nieuiszczenia opłaty od zgłoszenia czy błędnie skonstruowanego wykazu towarów) postępowanie to może ulec przedłużeniu nawet o kilka kolejnych miesięcy. - Przyspieszony tryb rozpatrywania zgłoszeń już na wstępie ma eliminować tego rodzaju błędy, bo wprowadza m.in. wymogi uiszczenia opłaty z góry i sporządzenia wykazu towarów i usług zgodnie z oficjalną (zharmonizowaną) bazą terminów - wskazuje Ewa Bugajska.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right