Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-03-07

Czy warto stosować kurs alternatywny w VAT

Z początkiem 2021 r. wprowadzono regulacje, które umożliwiają podatnikom modyfikację zasad przeliczania dla potrzeb VAT kwot wyrażonych w walucie obcej na złote polskie. Stwierdzenie takie – z którym można dość często spotkać się w informacjach o nowelizacji określanej jako SLIM VAT – w swojej ogólnej treści jest prawdziwe, jednak może prowadzić do niewłaściwych wniosków.

W istocie podatnik, działając na podstawie ust. 2a dodanego do art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419; dalej: ustawa o VAT), może zadecydować o stosowaniu dla potrzeb VAT kursu definiowanego według zasad obowiązujących go w podatku dochodowym. Jednak trzeba wyraźnie doprecyzować, że chodzi konkretnie i wyłącznie o przeliczenia, wyrażonych w walucie obcej, kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania w VAT. Co więcej, prawodawca wyjaśnia, że po podjęciu decyzji o stosowaniu takiej metody podatnik musi posługiwać się kursem waluty obcej, który jest dla niego właściwy przy wyliczaniu w złotych polskich przychodu i chodzi o przychód podatnika właściwy dla danej transakcji.

Wybór metody przychodowej

Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są istotne i powinny być uwzględnione przed podjęciem decyzji o wyborze metody przychodowej dla przeliczania dla potrzeb VAT kwot wyrażonych w walucie obcej na złote polskie. A jeżeli podatnik dokonał już wyboru, to również powinien uwzględnić to wszytko, na co zwracam uwagę w dalszej części artykułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00