Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-03-02

TSUE nie rozwiąże naszych problemów

Naczelny Sąd Administracyjny może zbadać zgodność z prawem tych uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, na podstawie których zostali powołani tzw. nowi sędziowie SN

Taki wniosek płynie z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Badał on zgodność z prawem UE obowiązującej w 2018 r. procedury powołań sędziów do Sądu Najwyższego. Teraz spór wróci do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zadał TSUE pytania prejudycjalne i to on będzie musiał podjąć decyzję, czy zająć się uchwałami KRS i zbadać je pod kątem zgodności z prawem, czy też np. postępowanie umorzyć ze względu na to, że stanowiska w SN, których zaskarżone uchwały dotyczą, zostały już obsadzone, więc postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

NSA może

TSUE odpowiadał wczoraj na pytania prejudycjalne zadane w czerwcu 2019 r. przez NSA. Te zostały sformułowane na kanwie sprawy zainicjowanej odwołaniem do jednej z uchwał KRS. Zaskarżone uchwały były z 2018 r. i zawierały wnioski o powołanie 44 osób na stanowiska sędziów SN. Mimo rozpoczęcia procedury odwoławczej przed NSA oraz wydania przez ten sąd postanowienia zabezpieczającego prezydent powołał do SN osoby wskazane w zaskarżonych uchwałach KRS. W efekcie tej decyzji w SN znaleźli się m.in. obecna I prezes SN Małgorzata Manowska oraz wszystkie osoby orzekające w tzw. nowych izbach SN, a więc w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Dyscyplinarnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00