Artykuł
Rabaty i zwroty towarów zmorą dla księgowych
Od 1 stycznia br. kupujący może być zmuszony do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wcześniej, niż sprzedawca wystawi fakturę korygującą i zmniejszy u siebie obrót oraz VAT należny
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
- To fatalne rozwiązanie, zwłaszcza dla działów księgowych - komentuje Marta Szafarowska, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens (patrz ramka). Przypomina, że księgowi bazują na dokumentach, więc w praktyce dowiadują się o otrzymaniu rabatu od dostawcy dopiero w chwili otrzymania faktury korygującej, a nie wcześniej.
Najprawdopodobniej ministerstwo zdaje sobie sprawę z tej uciążliwości, dlatego w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji wskazało zarazem, jak z tej sytuacji wybrnąć. Czyli co zrobić, aby obaj - nabywca i sprzedawca - korygowali u siebie VAT w tym samym miesiącu.
Wyjaśnienia ministerstwa w tym zakresie są tym bardziej cenne, że tego, co pisze MF w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji, podatnicy nie znajdą ani wprost w przepisach, ani nawet w projekcie objaśnień do nowelizacji zwanej potocznie SLIM VAT.
Miało być prościej
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right