Artykuł
Budżet może liczyć na darmowy kredyt. Prawo sprzyja fiskusowi
Urząd skarbowy może egzekwować podatek, który mu się nie należy, a potem zwrócić go bez oprocentowania ‒ wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP
Spytaliśmy o sytuację, w której podatek trafia do budżetu po upływie terminu przedawnienia. Niewątpliwie urząd skarbowy powinien zwrócić nienależnie pobraną daninę, ale czy z oprocentowaniem?
W odpowiedzi na nasze pytanie resort finansów wyjaśnił, że odsetki nie są podatnikowi należne zarówno wtedy, gdy sam ureguluje on podatek, jak i wtedy, gdy danina zostanie od niego ściągnięta.
Również Izba Administracji Skarbowej w Warszawie potwierdziła, że jeśli podatnik zapłaci daninę po przedawnieniu, to odsetki mu się nie należą.
Z odpowiedzi obu organów wynika, że podatek uregulowany po przedawnieniu stanowi nadpłatę, ale jest to nadpłata nieoprocentowana, ponieważ nie została enumeratywnie wymieniona w art. 78 par. 3 i 5 ordynacji podatkowej (patrz ramki).
Urząd to nie bank
Przepisy ordynacji podatkowej są tak skonstruowane, by podatnicy nie traktowali budżetu państwa jak banku. Jeżeli więc z własnej woli wpłacą kwotę na poczet wyimaginowanego podatku, to urząd skarbowy zwróci im te pieniądze, ale bez oprocentowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right