Artykuł
Resort pracy wyjaśnia kolejne wątpliwości dotyczące czasu pracy
Jeśli jest to uzasadnione organizacyjnie, to pracodawca może ustalić różne pory nocne i granice czasowe niedzieli dla różnych działów. Z kolei pracownicy zarządzający nie mają prawa do czasu wolnego za nadgodziny, których także nie trzeba ewidencjonować
i. pora nocna i czas trwania niedzieli
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy niedziela co do zasady trwa od godz. 6.00 w niedzielę do godz. 6.00 w poniedziałek. Jej nieokreślenie w regulaminie pracy nie jest więc błędem, gdyż zastosowanie znajdzie regulacja powszechna. Inaczej jest natomiast z porą nocną - tu z k.p. wynika tylko przedział czasowy od godz. 21.00 do godz. 7.00, w którym ma być ona zawarta. Zatem w tym przypadku konieczny jest wybór konkretnych ośmiu godzin, które będą się mieściły w ww. ramach.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w stanowisku z 3 grudnia 2020 r. przyjęło, że pracodawca może wprowadzić różne granice czasowe zarówno dla niedzieli, jak i dla pory nocnej. Nie może to jednak skutkować ograniczeniem uprawnień związanych z wykonywaniem pracy w niedziele i święta i naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right