Artykuł
Na co należy zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów, przygotowując sprawozdania budżeto we za rok 2020
TEMAT: Sprawozdania
PROBLEM: Jak uniknąć najczęściej powtarzających się błędów, jakie prezentują kontrole w protokołach?
Jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki budżetowe, a także samorządowe zakłady budżetowe za roku 2020 sporządzają:
- sprawozdania budżetowe na podstawie rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej,
- sprawozdania w zakresie operacji finansowych na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań dla jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.
Aby w sporządzanych sprawozdaniach za 2020 r. uniknąć najczęściej powtarzających się błędów, jakie wskazują w swoich protokołach kontrole, zwracamy uwagę na niektóre z nich. Przypominając przy tym, że kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.
rb-27S
Jest to sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego.
Sporządzając Rb-27S, jednostka samorządu terytorialnego m.in. powinna pamiętać, że:
- w zakresie subwencji ogólnej części oświatowej powinny wystąpić różne kwoty w kolumnach „Dochody wykonane”, „Dochody otrzymane”. Dane prezentowane w kolumnie „Dochody wykonane” powinny być zgodne z kwotami subwencji ogólnej i jej poszczególnych części przekazanymi przez ministra finansów na 2020 r. Natomiast „Dochody otrzymane” to kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, które wpłynęły na rachunek bankowy jednostek samorządu terytorialnego w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Należy zwrócić uwagę, że w zakresie subwencji ogólnej części oświatowej wszystkie jednostki samorządu w Polsce powinny mieć różne kwoty w kolumnie „Dochody wykonane”, „Dochody otrzymane”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right