Artykuł
Pandemia a tajne głosowanie na zdalnej sesji rady gminy. Pięć pytań o procedury
Po naszym grudniowym tekście dotyczącym tego, jak pogodzić zdalne sesje z tajnością głosowania, do redakcji napłynęły pytania o szczegółowe rozwiązania związane z przeprowadzeniem takiego posiedzenia. Odpowiedź nie jest łatwa, bo przepisy są bardzo lakoniczne, a orzecznictwa brakuje. Jednak niektóre gminy mają już za sobą takie głosowania. W Milanówku zdecydowano się na dowóz urny do miejsc zamieszkania radnych, a w Szczecinie – jak poinformował nas dyrektor biura tamtejszej rady miasta, a jednocześnie pełnomocnik ds. organizacji wyborów Rafał Miszczuk – wyznaczono godziny, w których radni pojedynczo przyjeżdżali do sali sesyjnej i oddawali głosy, w obecności trzech członków komisji skrutacyjnej. O przyjęte przez obie jednostki rozwiązania spytaliśmy prawników. Niestety ich opinie są rozbieżne, dlatego mogą być jedynie wskazówkami, jak postąpić w danym przypadku.
▶ Kto powinien roznosić pakiet wyborczy podczas głosowania korespondencyjnego – członkowie komisji skrutacyjnej, pracownik urzędu czy może straż miejska?
‒ Artykuł 15zzx ust. 1 specustawy o COVID-19 nie precyzuje, jaki podmiot jest zobowiązany do dostarczenia pakietu wyborczego w sytuacji zarządzenia głosowania korespondencyjnego – twierdzi Łukasz Mackiewicz, radca prawny z Kancelarii Mackiewicz Radcowie Prawni w Gdańsku. Według prawnika w sytuacji braku aktu wewnętrznego organu samorządu regulującego tę kwestię, zgodnie z powszechną praktyką, wynikającą także z kodeksu wyborczego, za odpowiednią osobę do roznoszenia pakietów wyborczych należy uznać pracownika urzędu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right