Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-01-18

zamówienia publiczne

W nowych przetargach dokumenty również po nowemu

W postępowaniach wszczynanych po 1 stycznia tego roku obowiązują zmodyfikowane wymogi co do oświadczeń i innych potwierdzeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy. Dotyczą m.in. okresów ich ważności oraz formy składania

Od początku roku weszło w życie nowe rozporządzenie, które znacząco modyfikuje szczegółowe wymogi wobec dokumentów lub oświadczeń, które wykonawcy zobowiązani są przedstawiać zamawiającym w takcie postępowań o zamówienie publiczne. Między innymi w wielu przypadkach zmieniono okresy ich ważności, a także termin i formę składania. Co najbardziej istotne – teraz muszą mieć one formę elektroniczną. Przy czym regulacje te mają zastosowanie do postępowań, które wszczynane są po 1 stycznia 2021 r., a więc pod rządzami nowej, bo obwiązującej od tego samego dnia, ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320; dalej: nowe p.z.p.). Mowa o rozporządzeniu ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415). Warto się przyjrzeć, jakie to zmiany, aby przygotować się do nowych oczekiwań podmiotów organizujących zamówienia.

Podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe

Zacznijmy od tego, że obowiązująca od początku roku nowe p.z.p. zmodyfikowało zarówno sam katalog dokumentów, jakie składają wykonawcy w postępowaniach o zamówienie publiczne, jak i ich formę. Przede wszystkim nowe p.z.p. zdefiniowało i wyraźnie rozdzieliło dwa rodzaje środków dowodowych, jakie składają wykonawcy w postępowaniach:

1) dowody składane w celu wykazania braku podstaw wykluczenia z postępowania oraz dla udowodnienia spełniania warunków podmiotowych udziału – określając je mianem podmiotowych środków dowodowych (definicja zawarta w art. 7 pkt 17 nowego p.z.p.);

2) dowody, których celem jest potwierdzenie, że zaoferowany przedmiot zamówienia spełnia wymagania określone przez zamawiającego – określając je mianem przedmiotowych środków dowodowych (art. 17 pkt 20 nowego p.z.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00