Porada
Wypowiedzenia zmieniające
Zarówno wynagrodzenie, jak i wymiar czasu pracy to istotne warunki zatrudnienia. Wypowiedzenie zmieniające jest zaś jedynym sposobem, za pomocą którego pracodawca może te warunki zmienić bez zgody pracownika. Jednak nawet w tej sytuacji przepisy prawa pracy dają pracownikowi możliwość reakcji: może on, w drodze oświadczenia, wyrazić swój brak zgody na nowe propozycje pracodawcy. Ma czas na zastanowienie: połowę przysługującego mu okresu wypowiedzenia. Brak reakcji pracownika w tym terminie oznacza jego domniemaną zgodę np. na niższy etat czy zmianę w zakresie wynagrodzenia. Jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia: jeśli bowiem na zmiany się nie zgodzi, to po upływie okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.
W walce ze skutkami COVID-19 zmiana warunków zatrudnienia pracowników to czasem jedna z szans na przetrwanie pandemii. Zawsze jednak takie zmiany należy przeprowadzać zgodnie z przepisami. ©℗
O co kadrowe pytają na szkoleniach
Powierzenie innej pracy
problem Jeden z kierowników działu w naszej spółce miał ostatnio wiele nieobecności w pracy: od początku pandemii COVID-19 był już kilkakrotnie na kwarantannie, często korzysta też z zasiłków opiekuńczych na dzieci. Rozumiemy, że częstotliwość jego usprawiedliwionych nieobecności w pracy wynika pośrednio z tego, iż jego żona pracuje w szpitalu z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Nie chcemy zmienić mu stanowiska, bo do tej pory bardzo dobrze zarządzał działem, ale jego częste nieobecności dezorganizują nam pracę. Postanowiliśmy, że obowiązki kierowania działem powierzymy innemu pracownikowi: na razie tylko tymczasowo (choć liczymy się też ze zmianami na stałe). Czy musimy to zrobić w drodze porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right