30 najważniejszych dla zamawiających i wykonawców zmian w nowym prawie zamówień publicznych
Wprowadzenie zupełnie nowej procedury podstawowej w postępowaniach krajowych, obowiązek stosowania zaliczek dla wykonawców, obniżenie poziomów wadiów, nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, a także pełna elektronizacja – to tylko część zmian, jakie weszły w życie z początkiem tego roku. Przedstawiamy przegląd najbardziej istotnych nowości.
1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320; dalej: nowe p.z.p.), która zastąpi dobrze wszystkim znaną ustawę z 29 stycznia 2004 r. (dalej: stare p.z.p.). Po 16 latach obowiązywania dotychczasowej ustawy (nowelizowanej łącznie ponad 60 razy) uznano zgodnie, że przyszedł czas na całkowicie nową regulację. Jest ona bardziej przejrzysta, ale równocześnie szersza niż poprzednia – o ile stare p.z.p. zawierało 227 artykułów, o tyle nowe ma ich aż 623. Jednak nie oznacza to, że wszystko się zmieniło. Większość przepisów jest doskonale znana zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom.
Poniżej opisujemy najważniejsze ze zmian, jakie niesie za sobą nowe prawo zamówień, a także wskazujemy, na co powinni zwrócić szczególną uwagę przedsiębiorcy, którzy będą uczestniczyć w postępowaniach na nowych zasadach.
Nowa czy dotychczasowa ustawa? Decyduje data wszczęcia postępowania
Kwestię stosowania starego bądź nowego p.z.p. reguluje odrębna ustawa z 11 września 2019 r. ‒ Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2020; dalej: p.w.p.z.p.). Zgodnie z art. 90 ust. 1 p.w.p.z.p. do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem w przypadku gdy postępowanie zostało wszczęte przez zamawiającego w ubiegłym roku, procedura poddana jest regulacjom starego p.z.p. z 2004 r. Dopiero w sytuacji, gdy postępowanie zostało wszczęte po 1 stycznia 2021 r., znajdą do niego zastosowanie nowe przepisy.