Drony latające na terenie UE obowiązują już jednakowe zasady
Od 31 grudnia ub.r. każdy, kto chce latać bezzałogowym statkiem powietrznym o masie powyżej 250 g lub posiadającym kamerę, musi nie tylko się zarejestrować, lecz także przejść szkolenie i online zdać test
Od ostatniego dnia minionego roku w całej Unii Europejskiej obowiązują jednakowe przepisy dla dronów. Dotychczasowe krajowe przepisy zastąpiły bowiem nowe unijne rozporządzenia i akty wykonawcze. Zgodnie z nowymi regulacjami każdy operator musi się przynajmniej zarejestrować i zdać test. Wyjątek przewidziano tylko dla najmniejszych bezzałogowych statków powietrznych (BSP), nie cięższych niż 250 g, które nie mają kamer, mikrofonu albo głośników. Tylko takimi można latać bez dopełnienia formalności.
nowy podział operacji
Do lamusa odszedł zatem dotychczasowy podział operacji dronami na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na loty inne (do których zaliczano m.in. loty komercyjne). Co w zamian? Wymogi obowiązujące przy wykonywaniu lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) zależą obecnie od: analizy ryzyka, odległości od osób, masy BSP, a także od tego, czy dron pozostaje w zasięgu wzroku operatora.
W związku z tym unijne przepisy dzielą korzystanie z dronów na kategorie: otwartą (open), szczególną (specific) oraz certyfikowaną (certified). Przy czym im wyższe ryzyko operacji z udziałem drona, tym wyższe uprawnienia trzeba zdobyć, co wiąże się z bardziej rozbudowanymi szkoleniami.
▶ Kategoria otwarta
Obejmuje operacje wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora (VLOS) do maksymalnej wysokości 120 m nad terenem (lub ponad przeszkodą wyższą niż 120 m), w których ryzyko dla osób trzecich jest bardzo niskie. Wykonywane są one przez drony o masie poniżej 25 kg (które podzielono na klasy C0, C1, C2, C3, C4 oraz drony budowane samodzielnie). Warto pamiętać, że odległość 120 m będzie się mierzyć zawsze od najbliższego punktu gruntu do drona.