Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-01-03

świadczenia

Przedsiębiorcze matki zdane na SN

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego może ukrócić rozbieżności w orzecznictwie dotyczące prawa ZUS do kwestionowania podstawy wymiaru składek, gdy nie podważa on istnienia samego tytułu do ubezpieczenia

Pytanie w tej sprawie przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny w Lublinie. Zapadło ono na kanwie sprawy kobiety, która w 2015 r. założyła działalność gospodarczą i zadeklarowała podstawę wymiaru składek w maksymalnej wysokości. Już po kilku tygodniach zaczęła jednak korzystać z zasiłków chorobowych i macierzyńskich ze względu na dwie następujące po sobie ciąże.

Decyzja ZUS

W 2019 r. ZUS obniżył – z datą wsteczną od 2015 r. – zadeklarowaną przez kobietę podstawę wymiaru składek (była od niej uzależniona wysokość wypłaconych jej świadczeń). Organ rentowy nie zakwestionował przy tym samego tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym (tj. prowadzenia działalności gospodarczej). Powodem decyzji ZUS było to, że w ciągu 1474 dni działalności gospodarczej kobieta przez 1175 dni pobierała świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (tj. przez 80 proc. czasu). Zakład argumentował też, że zadeklarowana przez ubezpieczoną podstawa wymiaru była wielokrotnie wyższa niż przychód, który uzyskała z prowadzenia firmy. Skutkowało to pobraniem przez ubezpieczoną świadczeń w wysokości o wiele wyższej niż opłacone z tego tytułu składki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00