Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-11-13

Skutki sprzedaży samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu użytkowanego w firmie podlega opodatkowaniu VAT, lecz może być zwolniona z tego podatku. Zwolnienie to może się wiązać z koniecznością korygowania podatku odliczonego przy nabyciu samochodu. Jest to jeden z problemów związanych ze sprzedażą samochodów użytkowanych w firmach.

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące skutków VAT takiej sprzedaży.

Wysokość podatku przy sprzedaży samochodów nabytych przed 1 maja 2004 r.

W marcu 2004 r. spółka kupiła dwa samochody - osobowy oraz "z kratką". Prawo do odliczenia VAT przysługiwało spółce tylko w związku z nabyciem samochodu "z kratką". Jaką stawkę podatku należy zastosować do obecnej sprzedaży tych samochodów?

Ze zwolnienia z VAT korzysta dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Towarami używanymi są ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Na podstawie tych przepisów sprzedaż samochodu:

1) osobowego będzie zwolniona od podatku - samochód ten ma bowiem status towaru używanego, a jednocześnie przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia,

2) "z kratką" będzie opodatkowana stawką podstawową 23 proc. - samochód ten ma co prawda status towaru używanego, lecz przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia; zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie ma zatem zastosowania do jego dostawy.

Podsumowując, sprzedaż samochodu osobowego jest zwolniona z VAT, natomiast do sprzedaży samochodu "z kratką" należy zastosować stawkę VAT 23 proc.

Wysokość podatku przy sprzedaży samochodów nabytych po 1 maja 2004 r.

W prowadzonej działalności użytkuję cztery samochody. Jeden z nich nabyłem w lipcu 2007 r., a kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu stanowiła cała kwota podatku naliczonego, natomiast drugi nabyłem we wrześniu 2007 r., a kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu stanowiło tylko 6000 zł (z 17 600 zł) podatku. W obu przypadkach kwota podatku naliczonego została odliczona. Pozostałe dwa samochody nabyłem od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (jeden w maju 2010 r., drugi w czerwcu 2012 r.) i podatek przy ich zakupie nie wystąpił. Wszystkie cztery samochody chcę obecnie sprzedać. Jakie stawki VAT należy zastosować?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00