Zakupy dokonywane za pomocą kart paliwowych
W jaki sposób należy rozliczać zakupy dokonywane za pomocą kart paliwowych w Polsce i za granicą?
Karty paliwowe są od pewnego czasu popularnym narzędziem bezgotówkowego rozliczania zakupów paliwa, a także innych produktów i usług na stacjach benzynowych. Za pomocą kart paliwowych często można także opłacać przejazdy drogami płatnymi lub przez mosty i tunele. Podatkowe rozliczanie zakupów dokonywanych za pomocą kart paliwowych budzi jednak pewne wątpliwości. W artykule tym zostaną omówione zasady obowiązujące w tym zakresie.
Karty paliwowe wydają zarówno koncerny paliwowe (co niekoniecznie oznacza, że karty wydawane przez koncerny paliwowe uprawniają do zakupów tylko na stacjach tych koncernów; zdarza się, że koncerny wzajemnie akceptują karty wydawane przez inne koncerny - przykładem jest sieć stacji zrzeszonych w porozumieniu Routex, którego uczestnikami są firmy Aral, BP, Eni, OMV oraz Statoil), jak i niezależne firmy (często zagraniczne). Karty takie mogą być wystawiane na numer rejestracyjny pojazdu (najczęściej), jak również na konkretne osoby czy okaziciela. Mogą mieć one zasięg krajowy (tj. mogą upoważniać tylko do zakupów w Polsce), jak też międzynarodowy.
Zalety kart paliwowych to - oprócz wyłączenia konieczności posiadania gotówki do opłacania zakupów - zbiorcze fakturowanie dokonywanych zakupów przez podmiot wydający karty, jak też odroczony termin płatności za te zakupy. Podmioty wystawiające karty paliwowe oferują również najczęściej elektroniczny dostęp do transakcji dokonywanych przy wykorzystaniu kart paliwowych.
Czynności podlegające opodatkowaniu
W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8 ustawy o VAT). Są to tzw. dostawy łańcuchowe. Z kolei art. 8 ust. 2a ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W takich przypadkach dochodzi do odsprzedaży usług.