Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-07-24

Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o - zalety i utrudnienia

Jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiąże się to z powszechnym przeświadczeniem o tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jak i z faktem, że nie wymaga ona obecnie zbyt dużego nakładu pracy przy zakładaniu i prowadzeniu. Niski limit kapitału zakładowego wynoszący 5000 zł jest zachętą dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w formie spółek osobowych. Za niewielkie pieniądze mogą oni bowiem uniknąć ryzyka związanego z prowadzoną działalnością.

Niestety, jest też druga strona medalu. Spółka z o.o. ma bowiem pewne wady - tytułem przykładu można wskazać na konieczność częstych wizyt u notariusza, obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych czy konieczność prowadzenia rozbudowanej księgowości.

Co należy wykazać w poszczególnych pozycjach kapitału własnego

Kapitał własny (lub inaczej aktywa netto) wyraża wartość składników majątku, do których danej jednostce przysługuje prawo własności. Należą one do założycieli (właścicieli) przedsiębiorstwa, którzy, wnosząc swoje udziały do przedsiębiorstwa, nabyli prawo do uczestniczenia w podziale zysku oraz do zwrotu kapitału w razie likwidacji.

Kapitały (fundusze) własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy o utworzeniu jednostki.

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378; dalej jako uor) dzieli kapitał własny na:

I. Kapitał (fundusz) podstawowy.

II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna).

III. Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna).

IV. Kapitał (fundusz) zapasowy.

V. Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny.

VI. Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe.

VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych.

VIII. Zysk (strata) netto.

IX. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00