Porada
Jak klasyfikować komputery i oprogramowanie
Przyporządkowania środków trwałych do odpowiednich grup, przede wszystkim do celów podatkowych, należy dokonać na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Klasyfikacja ta jest w zasadzie odpowiednia także do celów bilansowych. Należy się jednak przekonać, czy dany składnik, który na podstawie takiej klasyfikacji został zaliczony do środków trwałych, spełnia też warunki definicji zawartej w ustawie o rachunkowości.
Aby składnik do celów bilansowych mógł być zaliczony do środków trwałych, musi spełnić warunki definicji aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości), czyli:
1) być kontrolowany przez jednostkę,
2) posiadać wiarygodnie określoną wartość,
3) powstać w wyniku przeszłych zdarzeń,
4) spowodować w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Ponadto definicję środków trwałych spełniają rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). Zalicza się do nich w szczególności:
1) nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
2) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
3) ulepszenia w obcych środkach trwałych,
4) inwentarz żywy.
Sprzęt komputerowy w księgach rachunkowych
Należy zauważyć, że definicja środków trwałych zawarta w ustawie o rachunkowości jest analogiczna do definicji środków trwałych zawartej w ustawie o CIT. Ma to istotne znaczenie w szczególności w kwestii zdatności do używania i kompletności. W przypadku sprzętu komputerowego oznacza to, że zgodnie z KŚT w księgach ujmuje się zestaw komputerowy, a nie poszczególne części składowe komputera. Drukarki, które mogą być jednocześnie podłączone do kilku zestawów komputerowych, należy ująć w księgach jako odrębne składniki środków trwałych. Przy czym należy pamiętać, że mogą one mieć też inny okres ekonomicznej użyteczności niż komputery.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right