Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-05-15

Opodatkowanie usług ciągłych

Wstęp

Przepisy podatkowe, zarówno w zakresie VAT, jak i podatku dochodowego, nie definiują wprost pojęcia usług ciągłych. Brak precyzyjnych regulacji podatkowych powoduje, że pozornie proste i oczywiste transakcje powtarzające się w obrocie gospodarczym bez prawidłowej analizy mogą być przez podatników błędnie kwalifikowane. Wynikiem tego mogą być nieprawidłowości w rozliczeniach z fiskusem. Niniejsza publikacja pomaga ich uniknąć.

Wobec braku jednoznacznego zdefiniowania pojęcia "usługi ciągłe" w przepisach podatkowych należy go dokonać na podstawie podziału świadczeń wykształconego na gruncie przepisów prawa cywilnego. Do uznania danych usług za usługi ciągłe nie wystarczy zawarcie umowy, z której wynika świadczenie ich w sposób stały. Usługami ciągłymi nie są też tylko usługi, których moment wykonania można ustalić. Warto zwrócić uwagę, że to tylko najważniejsze kryteria oceny kwalifikacji usług ciągłych, spośród wymienionych przez autora we wstępnej części opracowania.

Rozdział poświęcony usługom ciągłym w VAT zawiera przykłady usług będących i niebędących - wbrew powszechnej opinii podatników - usługami ciągłymi. Szczegółowe rozwiązania problemów podatkowych, charakterystycznych dla danego rodzaju usług, poparte orzecznictwem sądów i stanowiskami organów skarbowych, przedstawiono na licznych przykładach.

Istotna część publikacji jest także poświęcona zagadnieniom dotyczącym momentu ujmowania w rachunku podatkowym przychodów z tytułu świadczenia usług ciągłych, a także sposobów zaliczania tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych.

Przyjęty w opracowaniu sposób prezentacji zagadnień, z jakimi mierzą się dostawcy i nabywcy usług ciągłych, wynika z celu publikacji, jakim jest dostarczenie zainteresowanym informacji umożliwiających identyfikację problemów oraz ich skuteczne rozwiązywanie.

Rozdział I

Usługi ciągłe w przepisach VAT

1. Pojęcie usług ciągłych

Przepisy prawa, w szczególności prawa podatkowego, nie definiują pojęcia usług ciągłych. W konsekwencji w celu zdefiniowania tego pojęcia należy się odwołać do wykształconego na gruncie przepisów prawa cywilnego podziału świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00