Skutki podatkowe zaliczek i rabatów
Wstęp
Zaliczki oraz różne formy wynagradzania nabywców są nieodłącznym elementem obrotu na rynku. Stosowanie praktyki zaliczek wynika z chęci zabezpieczania własnych interesów sprzedawcy. Działania marketingowe, które mają na celu uatrakcyjnienie oferty sprzedawcy i wpływają na jego pozycję na konkurencyjnym rynku, mogą przybierać między innymi formę rabatów lub skont.
Niniejsza publikacja przedstawia w szczegółowy sposób, jaki wpływ mają otrzymane i wpłacane zaliczki na rozliczenia podatników w zakresie VAT i podatków dochodowych. Ujęte zostało w niej także zagadnienie rabatów i innych form wynagradzania nabywców w rozliczeniach podatkowych.
Rozdział pierwszy to przegląd wpływu zaliczek na rozliczenia w podatku VAT, w zależności od rodzaju zaliczkowanej transakcji (m.in. transakcje wewnątrzwspólnotowe, eksport i import, dostawa złomu). Omówiono zasady dokumentowania zaliczek i przedstawiono wzory faktur. Dla praktyków przydatne może być zestawienie elementów niezbędnych dla faktury zaliczkowej oraz rozliczeniowej, a także skutki w podatku dochodowym, jakie niesie za sobą otrzymanie, wpłacenie bądź zatrzymanie zaliczki.
Podatkowe skutki rabatów cenowych, finansowych, stosowania premii pieniężnych czy rozliczania transakcji realizowanych za pomocą bonów towarowych omówiono w rozdziale drugim. Materiał wzbogacono wzorami faktur korygujących i not księgowych, służących dokumentowaniu rabatów. Całość uzupełniają fragmenty interpretacji organów skarbowych, prezentujące ich aktualne stanowisko.
Ostatni rozdział przedstawia problematykę zaliczek i rabatów w ujęciu rachunkowym. Zasady ujmowania i prezentacji zaliczek oraz rabatów i skont pokazano także w przykładach.
Rozdział I
Opodatkowanie zaliczek
1. Opodatkowanie zaliczek podatkiem od towarów i usług
Zgodnie z zasadą ogólną, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Na zasadzie wyjątku od powyższej reguły, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).