Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-14

Rozliczenie aportu gminy do spółki z o.o.

Gmina, właściciel spółki z o.o., chce wnieść aportem do spółki wybudowaną przez nią krytą pływalnię wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tj. parkingiem, stacją trafo i boiskiem sportowym. Obiekty te oddano do użytku kilka miesięcy wcześniej. Właściciel nie dysponuje podziałem kosztów budowy na wymienione obiekty, ponieważ realizacja budowy traktowana była jako jedno zadanie, rozliczane po kosztach brutto. Czy spółka może przyjąć wszystkie wymienione obiekty jako jeden środek trwały? Czy można go zakwalifikować w całości do grupy 290 "Budowle sportowe i rekreacyjne"? Czy właściciel może wystawić fakturę VAT na jeden obiekt budowlany?

Grupa 290 Klasyfikacji środków trwałych obejmuje zagospodarowane tereny sportowe przeznaczone do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Kryta pływalnia jest niewątpliwie budynkiem. Powoduje to wątpliwości, czy cały aport można traktować jako jeden środek trwały, mimo że stawka amortyzacyjna byłaby dla jego elementów jednakowa (2,5%). Na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej wspólnicy ustalają wartość początkową wniesionego do spółki aportu. Wartość ta nie powinna być wyższa od jego wartości rynkowej na dzień wniesienia. Wartość składników majątku wniesionych w formie aportu podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, a wnoszący aport jest obowiązany do wystawienia faktury VAT na wartość wniesionego wkładu.

W myśl ustawy - Prawo budowlane budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Obiekt budowlany to:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00