Komputer, oprogramowanie i strona internetowa w firmie
Wstęp
Komputery są dziś powszechnie użytkowanymi narzędziami, stanowiącymi składniki majątku niemal wszystkich przedsiębiorstw. Ogromne zróżnicowanie dostępnego na rynku sprzętu komputerowego, różnorodne oprogramowanie oraz wielość akcesoriów niewątpliwie sprzyja nabywaniu urządzeń, które mogą w znaczący sposób usprawnić pracę i przyczynić się do poprawy jakości świadczonych usług lub produkowanych towarów. Obecnie trudno sobie wyobrazić np. instytucję finansową, centrum obsługi księgowej, firmę konsultingową czy produkcyjną, które nie posiadałyby w swoim majątku zestawów komputerowych (komputerów wraz z akcesoriami i urządzeniami dedykowanymi) wyposażonych w wyspecjalizowane oprogramowanie. Jednocześnie wydatki na zakup i obsługę urządzeń komputerowych stanowią obecnie coraz bardziej istotną pozycję w rachunku zysków i strat każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.
Niniejsza publikacja ma na celu przedstawienie podstawowych zasad i problemów związanych z rozliczaniem kosztów nabycia oraz eksploatacji komputerów i oprogramowania komputerowego do celów podatku dochodowego od osób prawnych.
W rozdziale pierwszym zostały omówione zasady klasyfikowania, ustalania wartości początkowej komputerów jako składników środków trwałych, zasady określania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych do celów podatkowych.
W rozdziale drugim zawarte są szczegółowe zasady klasyfikacji oprogramowań jako składników wartości niematerialnych i prawnych oraz ich wyceny początkowej i amortyzacji, a także szczegółowe zagadnienia podatkowe związane z wykorzystywaniem oprogramowania.
W rozdziale trzecim przedstawiono koszty związane z założeniem i funkcjonowaniem strony internetowej.
Rozdział czwarty jest podsumowaniem zagadnień przedstawionych w pierwszych trzech rozdziałach z punktu widzenia rachunkowego. Liczne przykłady mają na celu ułatwić ujęcie transakcji gospodarczych związanych z komputerami, oprogramowaniem oraz tworzeniem stron internetowych w księgach rachunkowych.