Porada
Jak rozliczyć zmianę pokrycia dachu
Spółka otrzymała dotację, która będzie wykorzystana na zmianę pokrycia dachu. Przedtem trzeba jednak wykonać słupowanie. Czy wymianę pokrycia dachu i słupowanie należy traktować jako całość, czy może wydatki na słupowanie należy wyodrębnić w księgach? Czy jest to modernizacja czy remont?
Sposób ujęcia przedstawionej w pytaniu sytuacji zależy od charakteru przedsięwzięcia i osiągniętego efektu. W pewnych sytuacjach może to być ulepszenie środka trwałego, a odpisywanie w koszty poniesionych nakładów odbywać się będzie poprzez odpisy amortyzacyjne. Wydatki tego typu mogą mieć także charakter remontu. W takiej sytuacji będą stanowiły koszty okresu lub kilku okresów, jeżeli jednostka zdecyduje się na rozliczanie międzyokresowe.
Wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami. Z definicji ustawy o rachunkowości bezpośrednio wynika, w jakich sytuacjach należy odnosić wydatki związane ze środkami trwałymi na powiększenie ich wartości początkowej. W praktyce zastosowanie powyższego przepisu może jednak być bardzo trudne, gdyż często zdarza się, że granica między remontem, stanowiącym bieżący koszt operacyjny, a modernizacją środka trwałego jest niewyraźna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right