Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-01-10

Pożyczka od wspólników - skutki podatkowe

Najprostszym sposobem dofinansowania spółki jest zaciągnięcie pożyczki u wspólnika. Procedura nie jest kosztowna ani szczególnie sformalizowana. Pożyczki udzielone spółce przez wspólników są ponadto zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka taka nie musi być oprocentowana. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Jakie są zasady udzielania spółce pożyczki przez wspólników i jakie są związane z tym konsekwencje podatkowe? Jak uniknąć sporu z fiskusem?

Spółka, która potrzebuje dofinansowania, może zaciągnąć pożyczkę u wspólników. Pożyczka będzie stanowić dla niej przysporzenie majątkowe, które jednak nie będzie miało charakteru definitywnego. Z umowy pożyczki wynika bowiem obowiązek dłużnika (pożyczkobiorcy) zwrotu otrzymanej kwoty pieniędzy.

Umowa ta uregulowana jest w przepisach art. 720-724 kodeksu cywilnego. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Koniecznym elementem umowy pożyczki nie jest więc uzyskanie przez pożyczkodawcę wynagrodzenia (np. odsetek) w zamian za dokonane świadczenie - cechą pożyczki w ujęciu Kodeksu cywilnego jest nieodpłatność. Oczywiście umowa zawarta między stronami może stanowić inaczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00