Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-12-27

Rezygnacja z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych

Spółka X planuje przejęcie w 2012 r. spółki Y. Spółka Y stosuje rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych, natomiast spółka X - metodę podatkową. Zgodnie ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnym planowana jest rezygnacja z metody rachunkowej stosowanej przez spółkę Y przed upływem trzyletniego okresu. Jak prawidłowo rozliczyć różnice kursowe w związku ze zmianą stosowanej metody, gdy uregulowanie należności i zobowiązań przejmowanej spółki będzie miało miejsce po zmianie metody ustalania różnic? Planowane połączenie spółek ma być przeprowadzone z zastosowaniem metody nabycia udziałów.

Różnice kursowe ustalone z zastosowaniem metody rachunkowej należy ująć w przychodach i kosztach na ostatni dzień roku podatkowego, w którym stosowano metodę rachunkową. Od pierwszego dnia kolejnego roku podatkowego różnice kursowe należy rozliczać metodą podatkową (art. 15a u.p.d.o.p.), ustalając je od ostatniego dnia roku podatkowego, w którym stosowano metodę rachunkową. Zasada ta ma zastosowanie nie tylko w przypadku rezygnacji z metody rachunkowej w związku z połączeniem, ale także w momencie zakończenia obowiązującego trzyletniego okresu stosowania metody rachunkowej i przejścia na metodę podatkową.

Zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, która będzie obowiązywać od początku 2012 r., daje możliwość rezygnacji z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych przed zakończeniem obowiązkowego trzyletniego okresu jej stosowania w przypadku połączenia lub podziału podmiotów, jeśli metodę tę stosowała jednostka dzielona lub przejmowana. Jeżeli podjęto decyzję o rezygnacji z metody rachunkowej, należy w ciągu 30 dni od dnia połączenia (podziału) przesłać pisemne zawiadomienie do urzędu skarbowego. Zawiadomienie nie ma określonej formy urzędowej. Decyzja o rezygnacji z metody rachunkowej wymaga rozliczenia różnic kursowych zgodnie z art. 9b ust. 6 u.p.d.o.p.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00