Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

VAT 2011: kolejne zmiany w przepisach wykonawczych

1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w części rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT. Zmiany te są skutkiem wejścia w życie ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach. Polegają one przede wszystkim na sprecyzowaniu zakresu zwolnień przedmiotowych i opodatkowania stawką 0 proc. VAT, wprowadzeniu okresów przejściowych na część świadczeń oraz wprowadzeniu nowych definicji zgodnie z wymogami ustawowymi. Ponadto część zmian wynika z dostosowania niektórych aktów do obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. regulacji dotyczących faktur elektronicznych, a także z wyeliminowania luk prawnych, które powstały po wydaniu poprzednich przepisów.

Adam Czekalski

doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Celem niniejszego artykułu jest omówienie zmian w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT.

Rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT

1 marca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja ta nadała nowe brzmienie zwolnieniu przedmiotowemu dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Po tej zmianie zwolnienie to dotyczyło podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 50 proc. lub 60 proc. podatku:

1) określonego w fakturze lub

2) wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub

3)  należnego z tytułu WNT, lub

4) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

- nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 PLN lub 6000 PLN, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Zwolnienie to odnosiło się wyłącznie do odliczeń VAT w wysokości 60 proc. (z górną kwotą 6000 zł), które zostało wprowadzone dopiero od 2005 r. Natomiast w okresie wcześniejszym podatnikom z tytułu nabycia samochodów osobowych przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego (nie więcej niż 5000 zł). W związku z tym celowe było rozszerzenie zakresu zwolnień również na ww. samochody, po spełnieniu podstawowego warunku - uznania za towar używany w rozumieniu ustawy o VAT. W przeciwnym wypadku trudno byłoby uznać, iż dostawa takich towarów mogła korzystać ze stawki VAT zw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00