Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-04-26

Jak rozliczyć należności przedawnione

W księgach rachunkowych posiadamy należności, które są przedawnione. Na część z nich zostały utworzone wcześniej odpisy aktualizujące, a część takim odpisem nie została objęta. Ponieważ jednak zdarzały się przypadki, że kontrahenci regulują należności przedawnione, to kierownik jednostki zwleka z decyzją o spisaniu ich w koszty. Czy w związku z decyzją kierownika powinniśmy dokonywać odpisów aktualizujących od tych należności, czy też uznać je za utracone? Jak poprawnie udokumentować i rozliczyć w księgach rachunkowych przedawnienie należności? Jakie są terminy przedawnienia należności?

Przedawnienie należności oznacza podwójną stratę dla wierzyciela. Po pierwsze, w przypadku przedawnienia dochodzenie sądowe roszczenia jest w zasadzie niemożliwe. Po drugie, utracona wierzytelność, w kwocie zaliczonej do przychodów, a także wyższej, nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, a jeżeli utworzony został odpis aktualizujący zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.f. oraz art. 16 ust. 1 pkt 26a u.p.d.o.p.), konieczne jest doliczenie kwoty stanowiącej równowartość tego odpisu do przychodów podatkowych.

Jeżeli mimo wszystko dojdzie do przedawnienia roszczeń (wierzytelności), jak w przypadku opisanym przez Czytelnika, to przedawnioną należność należy niezwłocznie odpisać, gdyż jako niestanowiąca aktywu nie powinna być wykazywana w księgach rachunkowych, niezależnie od tego, że wcześniej jej wartość została zaktualizowana poprzez dokonanie odpisu. Sposób wyeliminowania należności przedawnionych z ksiąg rachunkowych zostanie przedstawiony w przykładach.

Wcześniej, odpowiadając na pytanie w sprawie udokumentowania przedawnienia wierzytelności, należy stwierdzić, że na okoliczność tę trzeba sporządzić protokół podlegający zatwierdzeniu przez kierownika jednostki lub osobę przez niego upoważnioną, w którym należy podać:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00