Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-03-15

Umowy o pracę

W poprzednich numerach "Prawa Przedsiębiorcy" ukazały się pierwsza i druga część opracowania dotyczącego zatrudniania pracowników na umowę o pracę. Omówiliśmy m.in. umowę o pracę na okres próbny i umowę o pracę na czas określony. W trzeciej części omówimy umowę o pracę na czas zastępstwa

Opracował Przemysław Mańko

Umowa o pracę na czas zastępstwa

W przypadku konieczności zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu, bez potrzeby tworzenia dodatkowego etatu, zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący okres tej nieobecności. Umowa na czas zastępstwa jest umową o pracę i pomimo jej doraźnego charakteru osoba, która świadczy pracę na jej podstawie, jest pełnoprawnym pracownikiem.

Kiedy można zatrudnić na zastępstwo

Z istoty umowy na zastępstwo wynika, że ma ona zastosowanie tylko w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika, a więc nie ma możliwości zawarcia umowy na zastępstwo podczas nieobecności nieusprawiedliwionej. Nie jest to również możliwe w przypadku, gdy pracownik zastępowany jest w tym czasie obecny w pracy. W umowie na zastępstwo należy wyraźnie zaznaczyć, że zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika i wskazać go z imienia i nazwiska.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. personalnych jest w zaawansowanej ciąży. Pracodawca, wiedząc, że pracownica niedługo uda się na zwolnienie (a następnie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego), postanawia zatrudnić pracownika na umowę na czas zastępstwa tej pracownicy (pracownica w ciąży nadal wykonuje pracę). Powyższe postępowanie pracodawcy jest niedopuszczalne, ponieważ umowę na zastępstwo można zawrzeć tylko w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika, a więc nie ma możliwości zawarcia umowy na zastępstwo za pracownika, który w tym czasie będzie obecny w pracy.

Należy pamiętać, że nie ma przeszkód, aby umowa na zastępstwo poprzedzona była umową na okres próbny. Taką możliwość przewiduje art. 25 § 2 k.p., który stanowi, że każda umowa określona w art. 25 § 1 k.p. może być poprzedzona umową na okres próbny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00