VAT w 2011 r.: Zmiany w odliczeniu VAT od samochodów i nieruchomości
Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie odliczania VAT od samochodów i nieruchomości?
Adam Czekalski
doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Kolejna nowelizacja przepisów o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. (dwie nowelizacje ustawy o VAT zostały omówione w "PP" nr 1 i 2), jest związana głównie z wprowadzeniem ograniczeń w odliczeniu VAT z tytułu nabycia oraz użytkowania samochodów z tzw. kratką. Wiele zmian wynika także z konieczności dostosowania polskich przepisów do dyrektywy 2009/162/WE. Ponadto, w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), niezbędne okazało się uchylenie i sprecyzowanie zapisów o opodatkowaniu okazjonalnego przewozu osób przez podmioty, które nie są zarejestrowane dla celów VAT na terenie Polski.
Celem niniejszego artykułu jest omówienie zmian wprowadzonych do polskiego systemu o VAT ustawą z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.
Słowniczek ustawowy
Nowelizacja przepisów objęła w pierwszej kolejności definicje zawarte w słowniczku ustawowym. W związku ze zmianami w zakresie rozliczeń VAT z tytułu zakupu oraz wybudowania nieruchomości wykorzystywanych tylko w części w ramach prowadzonej działalności gospodarczej konieczne było zamieszczenie definicji terminów odnoszących się do odliczeń VAT z tego tytułu. W ramach nowelizacji wprowadzono do słowniczka ustawowego pojęcie "wytworzenie nieruchomości". . Ulepszeniem nieruchomości na podstawie przepisów o podatku dochodowym jest przebudowa, modernizacja, rekonstrukcja lub rozbudowa, przy czym środki trwałe (nieruchomości) uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesiona w ww. celu w danym roku podatkowym przekroczyły kwotę 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.