Zmiany w kodeksie pracy i ich konsekwencje w roku 2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowelizacja przepisów kodeksu pracy wprowadzająca zmianę w zasadach obliczania wymiaru czasu pracy. Pracodawca nie ma już obowiązku wyznaczania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wpłynie to m.in. na ustalanie: współczynnika ekwiwalentu wysokości rekompensaty za pracę nadliczbową oraz składników pensji obliczanych na podstawie stawki godzinowej.
Mariusz Pigulski
Na skutek zmiany przepisów pracownicy muszą pracować w różnych wymiarach czasu pracy - w zależności od obowiązującego ich rozkładu czasu pracy.
Zakres zmian
Wymiar czasu pracy obowiązujący w 2011 r. przy jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy
Współczynnik ekwiwalentu w 2011 r.
Współczynnik ekwiwalentu jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Od 1 stycznia 2011 r. współczynnik ten, w zależności od rozkładu dni wolnych udzielanych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, może przyjmować różną wysokość.