Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-11-16

Szczepienia ochronne - koszt pracodawcy, przychód pracownika

Jesień to tradycyjny okres szczepień ochronnych przeciwko grypie. Częstą praktyką jest, że pracodawcy fundują te szczepienia swoim pracownikom. Czy wydatki poniesione na szczepienia pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy? Czy wartość ufundowanego szczepienia jest opodatkowanym przychodem pracownika?

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

Szczepienie pracownika jako koszt pracodawcy

W rozporządzeniu z 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (Dz.U. Nr 250, poz. 2113) ustawodawca wskazał wykaz stanowisk, na których zatrudnienie rodzi obowiązek zaszczepienia pracownika przeciwko określonym rodzajom chorób. Przykładowo na stanowiskach pracy:

1) wymagających częstego kontaktu z glebą - obowiązkowe są szczepienia przeciwko tężcowi,

2) w kompleksach leśnych na obszarach występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu - obowiązkowe są szczepienia przeciwko temu zapaleniu mózgu.

Wydatki na szczepienia obowiązkowe pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Są to wydatki ponoszone w ramach obowiązkowych wymagań bhp.

W ramach realizacji tych wymagań pracodawca jest obowiązany m.in. do eliminacji wszelkich szkodliwych czynników natury biologicznej (art. 222 kodeksu pracy). Wydatek tego typu nie jest również wymieniony w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 u.p.d.o.f., art. 16 u.p.d.o.p.). Jako obowiązkowy koszt funkcjonowania firmy wydatki na tego typu szczepienia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 października 2009 r., nr IBPBI/2/423-900/09/PP: "Od 1 stycznia 2007 r. w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. brak jest wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. (...) W przestawionym stanie faktycznym spółka ponosi wydatki na szczepienia ochronne ( ). Ponosi więc koszty szczepień przeciwko chorobom, którymi są zagrożeni pracownicy w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi. Szczepienia te stanowią skuteczny środek profilaktyki w walce z chorobami mogącymi dotknąć pracowników. (...) Zatem ponoszone przez spółkę wydatki są związane w sposób pośredni z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Mogą więc stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00