Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-08-24

Skradziony dokument a rejestracja spółki

Utrata dowodu osobistego - prócz konieczności przebrnięcia przez dodatkowe formalności związane ze zgłoszeniem tego faktu oraz wydaniem kolejnego dokumentu - może niekiedy nieść za sobą znacznie dalej idące konsekwencje. Niestety, obecny stan prawny nie wyklucza przypadku, w którym jeden zagubiony dokument może posłużyć do zarejestrowania nawet kilku spółek.

Michał Koralewski

członek OIRP w Gdańsku, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych "Misiewicz, Mosek i Partnerzy" w Gdańsku

W niniejszym artykule opisana jest hipotetyczna sytuacja polegająca na rejestracji zmiany wpisu w rejestrze przedsiębiorców spółki kapitałowej na podstawie skradzionego dowodu osobistego, jej konsekwencje oraz możliwy sposób przeciwdziałania takim zdarzeniom.

Hipotetyczny stan faktyczny - cz. I

W 2005 roku skradziony został portfel, w którym znajdował się m.in. dowód osobisty. Osoba okradziona niezwłocznie zgłosiła ten fakt najbliższej komendzie miejskiej Policji oraz organowi, który wydał dowód osobisty. Okradzionemu wydano zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, a wkrótce nowy dowód osobisty. Dokument utracony został natomiast unieważniony w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (ustawa o ewidencji). Dowód osobisty nie został nigdy odzyskany.

Po kilku latach od utraty dokumentu okradziona osoba otrzymała postanowienie sądu rejestrowego, adresowane do niej, jako prezesa spółki z o.o. W postanowieniu tym zobowiązano prezesa do doręczenia w terminie 7 dni wniosku o zmianę wpisu w zakresie aktualnego adresu spółki. Orzeczenie wydano pod rygorem kontynuowania postępowania przymuszającego w zakresie wskazanej zmiany danych spółki oraz nałożenia grzywny przewidzianej w przepisach kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Stan prawny

Rozważania, czy przedstawione powyżej zdarzenie mogło mieć miejsce w obowiązującym obecnie stanie prawnym, należy rozpocząć od analizy przepisów kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00