Przychód przy sprzedaży udziałów pod warunkiem
Jestem osobą fizyczną, wspólnikiem spółki z o.o. W grudniu 2009 r. sprzedałem większość moich udziałów w tej spółce. Płatność za ich zbycie została rozłożona na dwie raty. Pierwszą ratę (24 300 zł) otrzymałem w dniu podpisania umowy sprzedaży udziałów. Zapłata drugiej raty (12 700 zł) jest uzależniona od wydzierżawienia majątku spółki do końca 2010 r. W zeznaniu PIT-38 za 2009 r. rozliczyłem jako przychód tylko pierwszą ratę (24 300 zł). Czy postąpiłem prawidłowo?
Należy uznać, że prawidłowo wykazał Pan w zeznaniu PIT-38 za 2009 r. jako przychód tylko pierwszą ratę, otrzymaną w dniu podpisania umowy o sprzedaży udziałów. Należy jednak zaznaczyć, że część organów podatkowych uznaje takie postępowanie za nieprawidłowe. W razie sporu z organem podatkowym może Pan jednak liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądu administracyjnego.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie albo wynikających z właściwości czynności prawnej powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego, tj. warunku (art. 89 kodeksu cywilnego). Obecnie podatnicy stosują kilka wariantów zbycia udziałów lub akcji pod szeroko rozumianym warunkiem. Wydarzenia, których strony nie są pewne w momencie sprzedaży udziałów lub akcji, wpływają na ostateczną cenę sprzedaży nawet kilkanaście miesięcy lub kilka lat po zmianie właściciela. Cena jest wtedy ustalana w dwóch etapach: