Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-02-23

Jak zaewidencjonować korektę kosztów lat poprzednich

W związku z nadpłatą składek na FP w 2006 r. na kwotę 400 zł spółka dokonała korekty składek w ZUS w 2009 r., korekty CIT za 2006 r. oraz zapłaciła odsetki od zaległości podatkowych. Jak zaewidencjonować te kwoty?

Zatwierdzone sprawozdanie finansowe nie podlega korekcie, dlatego błędy stwierdzone po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach tego roku, w którym je ujawniono. Sposób księgowania zależy od wysokości kwoty błędu podlegającej księgowaniu, a konkretnie - od stopnia jego istotności.

Korekt nie można dokonać w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym, dlatego należy je ująć w księgach rachunkowych roku, w którym ich dokonano. Sposób księgowania zależy od stopnia istotności tych kwot. Kwota jest istotna, jeżeli jej nieujęcie w sprawozdaniu finansowym za dany rok obrotowy spowoduje, że sprawozdanie nie spełni wymogów art. 4 ust. 1 Ustawy o rachunkowości (u.r.), czyli nie zaprezentuje rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz wyniku finansowego. Jeżeli jednak kwota błędu nie wpłynie w znaczący sposób na wiarygodność sprawozdania finansowego, można uznać, że jest ona nieistotna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00