Przemieszczanie własnych towarów do krajów UE
Kiedy mamy do czynienia z WDT? Czy przemieszczenie towarów z terytorium Polski do magazynu call-off stock mieszczącego się na terytorium innego kraju UE stanowi WDT? Co jest podstawą opodatkowania? Jaką stawkę VAT należy stosować?
Marek Piotrowski
doradca podatkowy
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku przemieszczania przez podatnika należących do niego towarów z terytorium kraju na obszar innego państwa Unii Europejskiej zastosowanie mogą znaleźć przepisy wskazujące na kwalifikowanie takiego zdarzenia jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)
Własne towary a WDT - zagadnienia ogólne
Przez WDT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności uznawanej za dostawę towarów (art. 7 ustawy) na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 13 ust. 1). Należy jednak pamiętać, iż przepis ten znajduje zastosowanie w wypadku spełnienia wymaganych dla nabywcy warunków podmiotowych wskazanych w art. 13 ust. 2, przy jednoczesnym zachowaniu statusu dostawcy - podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT zarejestrowanego jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy (art. 13 ust. 6 i 7). Niezależnie od tej definicji za WDT uznaje się również, zgodnie z art. 13 ust. 3, przemieszczenie przez podatnika (w rozumieniu art. 15) lub na jego rzecz, towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte (w tym również w ramach WNT) albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów - jeżeli mają one służyć działalności gospodarczej podatnika. A zatem WDT to przemieszczenie własnych towarów podatnika z terytorium Polski na obszar innego państwa członkowskiego, jeżeli są łącznie spełnione warunki podmiotowe, przedmiotowe oraz warunek dotyczący przeznaczenia, którymi są odpowiednio: