Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT w 2010 r.
1 stycznia weszły w życie zmiany w ustawie o VAT (nowelizacje z 23 października 2009 r. i z 2 grudnia 2009 r.). W związku z szerokim zakresem zmian, konieczne było znowelizowane wielu rozporządzeń wykonawczych Ministra Finansów. W szczególności dotyczy to dwóch kluczowych aktów wykonawczych, tj. rozporządzenia odnoszącego się do faktur oraz rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zmianom uległy także m.in. przepisy dotyczące zwrotu VAT na rzecz zagranicznych podmiotów. Wprowadzono również po raz pierwszy jednolitą procedurę odzyskiwania VAT przez polskie podmioty od administracji podatkowych z innych państw członkowskich UE. Zmianie uległy wzory deklaracji bieżących dla celów VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7K). Wprowadzono także nowe wzory informacji podsumowujących. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie Czytelnikom wszystkich zmian wprowadzonych do przepisów wykonawczych od 1 stycznia 2010 r., z odniesieniem do nowelizacji poszczególnych rozporządzeń Ministra Finansów.
Adam Czekalski
doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Przepisy wykonawcze w sprawie fakturowania
1 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 222, poz. 1760). Główne zmiany mają charakter dostosowawczy do nowych przepisów o imporcie usług, o którym mowa w art. 28b ustawy o VAT. Część z nich dotyczy szczególnych dokumentów równoważnych fakturze, a część ma charakter techniczno-redakcyjny.
Faktury stwierdzające dokonanie czynności, dla których podatnikiem jest nabywca usługi lub towaru
Zgodnie z nowym brzmieniem § 5 ust. 15 rozporządzenia MF, faktury stwierdzające dokonanie czynności, dla których podatnikiem - w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy o VAT - jest nabywca usługi lub towaru, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca, lub wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, iż podatek rozlicza nabywca. Obecnie przepis obejmuje więc wszystkie czynności, do których może mieć zastosowanie zasada odwróconego obciążenia podatkiem. W poprzednio obowiązującym brzmieniu dyspozycja ww. przepisu wskazywała natomiast odwołanie tylko do części usług opodatkowanych na zasadzie odwróconego obciążenia podatkiem. Jednocześnie - wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT z 23 października 2009 r. i uchylających art. 27 i 28 ustawy - należało zmodyfikować postanowienia tego przepisu.