Korekta VAT błędnie wykazanego na fakturze
Co orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie VAT nienależnie wykazanego na fakturze? Jakie są polskie regulacje w tym zakresie?
Elżbieta Rogala
Zwrot zbytecznie wykazanego na wystawionej fakturze należnego VAT wymaga, aby podatnik wystawił fakturę korygującą niewykazującą tego podatku.
Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 18 czerwca 2009 r. w sprawie C-566/07. W wyroku tym ETS stwierdził także:
VAT wykazany nienależnie na fakturze, lub na jakimkolwiek dokumencie uznawanym za fakturę, należy zapłacić, nawet jeżeli transakcja w ogóle niepodlegałaby opodatkowaniu. Niemniej jednak podatek ten podlega zwrotowi przez organ podatkowy. Zwrot błędnie wykazanego na wystawionej fakturze należnego VAT może jednak zostać uzależniony od warunku, aby podatnik wystawił fakturę korygującą niewykazującą tego podatku. Warunek ten nie musi jednak zostać spełniony, jeśli adresat faktury nie korzysta z prawa do odliczenia tego podatku. Ponadto zwrot nienależnie zapłaconego VAT może być uzależniony od zwrotu przez wystawcę faktury na rzecz jej adresata kwoty tego podatku. W przeciwnym razie zwrot podatnikowi przez organy podatkowe nienależnie pobranego VAT może spowodować bezpodstawne wzbogacenie tego podatnika mającego prawo do zwrotu. Istnienie i stopień bezpodstawnego wzbogacenia, które powstałoby po stronie podatnika w związku ze zwrotem mu podatku nienależnie pobranego, ustala się jedynie na podstawie oceny ekonomicznej. Znaczące w tym zakresie może być to, czy zawarte umowy przewidywały stałe kwoty wynagrodzenia za wykonane transakcje czy też kwoty podstawowe powiększone o właściwy VAT. W pierwszym przypadku brak byłoby bowiem bezpodstawnego wzbogacenia.