Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-11-03

Odliczenie VAT według wskaźnika

Prowadzę działalność zarówno opodatkowaną VAT, jak i zwolnioną przedmiotowo z tego podatku. Przeważający charakter ma działalność zwolniona (co skutkuje niskim współczynnikiem odliczeń VAT w 2009 r. - 19 proc.). Jednak w praktyce występują przypadki, gdy zakupy o znacznych kwotach dotyczą w większości sprzedaży opodatkowanej (np. 70 proc. zakupu dotyczy sprzedaży opodatkowanej, a tylko 30 proc. zwolnionej). Czy w takiej sytuacji również muszę dokonywać odliczenia VAT wg współczynnika 19 proc.? Czy przepisy nie dopuszczają odliczenia w wyższym stopniu? A jeśli tak, to jak to udokumentować? Jak to odnieść do zasady neutralności VAT?

Przepisy o VAT dopuszczają możliwość odliczenia VAT w wyższej kwocie. W myśl podstawowego przepisu o odliczeniu VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Oznacza to, iż mając na uwadze zasadę neutralności VAT, podatnik ma prawo do odliczenia VAT w takim zakresie (kwocie wynikającej z dokumentów zakupowych), jaki ma związek z jego sprzedażą opodatkowaną.

Uzupełnieniem tego zapisu jest regulacja stanowiąca, że w odniesieniu do towarów i usług, które są wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i niedających prawa do odliczenia VAT, każdy podatnik jest zobligowany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00