Rozliczenie VAT przy wniesieniu aportu
Czy aporty podlegają opodatkowaniu VAT? Jak ustalić podstawę opodatkowania aportu? W jaki sposób należy udokumentować wniesienie aportu? Jaką stawką VAT są opodatkowane aporty?
Radosław Kowalski
doradca podatkowy
Od kwietnia 2009 r. aporty podlegają opodatkowaniu VAT. Do końca listopada 2008 r. wniesienie aportu dokonywane przez podatnika VAT w ramach jego działalności korzystało ze zwolnienia, które - według regulacji krajowych - miało charakter obligatoryjny. Przepisy prawa krajowego były w tym zakresie niespójne z regulacjami wspólnotowymi, które nie przewidują zwolnienia dla czynności wniesienia aportu.
Krajowe przepisy nakazujące stosowanie zwolnienia z VAT do aportów były szczególnie uciążliwe dla podatników, którzy mieli wyłącznie sprzedaż z prawem do odliczenia. W wyniku wniesienia aportu musieli bowiem wykazywać sprzedaż zwolnioną. To zaś - zdaniem organów podatkowych - wiązało się z obowiązkiem korekty VAT odliczonego przy nabyciu towarów lub praw będących przedmiotem aportu (interpretacja Ministra Finansów z 27 marca 2007 r., nr PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789).
Podatnicy mieli szansę na obronę możliwości odliczenia VAT naliczonego od towarów wniesionych aportem dzięki niezgodności przepisów krajowych z prawem unijnym. W tym celu musieli jednak występować do sądów administracyjnych. Przykładem korzystnego dla podatnika orzeczenia jest wyrok WSA w Warszawie z 20 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 364/08 (publ. www.nsa.gov.pl.). W wyroku tym WSA wywiódł prawo do odliczenia VAT naliczonego (i brak obowiązku korekty tego podatku) z przepisów wspólnotowych.