Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-22

Przedawnienie a wygaśnięcie zobowiązań podatkowych - problemy praktyczne

Zgodnie z art. 59 § 1 pkt 9 ordynacji podatkowej, przedawnienie jest jednym ze efektywnych sposobów na wygaśnięcia zobowiązań podatkowych. Oznacza to, iż zobowiązanie podatkowe wygasłe w inny sposób, np. przez zapłatę dokonaną przed terminem przedawnienia, nie może wygasnąć ponownie, tym razem w wyniku przedawnienia. Zasada to, z pozoru prosta i logiczna, prowadzi do wielu sporów formalnoprawnych, a co gorsza, nastręczać może problemy z jej zastosowaniem w praktyce.

Joanna Gniadecka

doradca podatkowy, JSW TAX Polska

Zgodnie z art. 59 § 1 pkt 1 i 9 ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe może wygasnąć bądź w skutek zapłaty podatku bądź w wyniku upływu terminu przedawnienia. Jeżeli zatem przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło wygaśnięcie tego zobowiązania z innej przyczyny, m.in. przez zapłatę podatku1, nie może dojść do powtórnego wygaśnięcia tego zobowiązania z powodu przedawnienia.

Powyższe wynika z faktu, iż instytucja przedawnienia zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 70 § 1 ordynacji podatkowej stanowi jedną z form wygasania stosunku prawnego pomiędzy podatnikiem (dłużnikiem) a organem podatkowym (wierzycielem). Od zapłaty podatku, stanowiącego również formę wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, różni ją ostateczny skutek takiego wygaśnięcia, a mianowicie brak zaspokojenia wierzyciela (wygaśnięcie nieefektywne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00