Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-28

Dofinansowanie wypoczynku przez zakład pracy - aspekty podatkowe

Czy wydatek na imprezę integracyjna może zostać zaliczony do kosztów? Czy dofinansowanie do "wczasów pod gruszą" korzysta ze zwolnienia od podatku? Kiedy dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika korzysta ze zwolnienia?

dr Ewa Chorowska-Kasperlik

Zakład Rachunkowości AWE Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej

Kodeks pracy w art.16 nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników, w miarę posiadanych przez zakład pracy środków, przez które należy rozumieć możliwości finansowe oraz organizacyjne. Przez działalność socjalną - w myśl art. 2 pkt.1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku (nie tylko krajowego), działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielania pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej) oraz zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Tylko działalność socjalna, zdefiniowana przez ustawę o ZFŚS, może być finansowana ze środków tego funduszu. Działalność socjalna może być również finansowana ze środków obrotowych. Do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uprawnieni są pracownicy i członkowie ich rodzin, a także byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny. Istnieje możliwość korzystania ze świadczeń finansowanych z ZFŚS przez inne osoby, jednak upoważnienie takie powinno wynikać z regulaminu funduszu. Przyznawanie świadczeń z ZFŚS powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

Imprezy integracyjne

Jednym z podstawowych celów działalności socjalnej jest dofinansowanie wypoczynku i rekreacji pracowników. Należy jednak zwracać uwagę na główny cel danego przedsięwzięcia oraz stosowanie kryteriów gospodarki socjalnej. Przykładowo, ze środków ZFŚS nie powinny być finansowane różnego rodzaju spotkania integracyjne dla pracowników. Często związane są one z wypoczynkiem czy rekreacją, ale ich głównym celem jest motywowanie pracowników, wzrost poczucia integracji zespołów pracowniczych, co przekłada się na efektywność ich pracy. Ten typ imprez powinien być finansowany ze środków spoza ZFŚS, ponieważ charakter socjalny schodzi tu na dalszy plan. Skutkiem tego jest jednak możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych na organizację imprez integracyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe w większości przypadków przychylają się do takiego stanowiska (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 grudnia 2008 r., nr IBPBI/2/423-982/08/PH czy interpretacji indywidualnej z 3 marca 2008 r., nr IBPB1/415-153/08/AB/KAN-2689/12/07; Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 28 lipca 2008 r., nr IP-PB3-423-777/08-2/DG; Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 23 września 2008 r. nr ILPB3/423-390/08-4/KS czy Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 29 sierpnia 2008 r. nr ITPB1/415-306a/08/AK). Jeżeli w imprezie integracyjnej udział biorą członkowie rodzin pracowników, to zaliczenie całości wydatków do kosztów podatkowych będzie kwestionowane. W interpretacji z 21 października 2008 r. (nr IBPB3/423-646/08/JS) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za prawidłowe stanowisko podatnika: "Zdaniem wnioskodawcy, organizacja spotkania w części dotyczącej pracowników pozostawała w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spotkanie to pełniło rolę integracyjną, co ma przełożenie na wzajemną współpracę i poprawę atmosfery w pracy. Jednak dużą większość osób na ww. imprezie stanowiły rodziny pracowników, i z uwagi na brak możliwości wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągniętym przez spółkę przychodem z tytułu udziału tych osób, spółka - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie zaliczyła poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu". W przypadku imprez integracyjnych dla pracowników i członków ich rodzin, wydatki należy podzielić proporcjonalnie i do kosztów zaliczyć tylko część dotyczącą pracowników. W przypadku finansowania tego typu imprez z ZFŚS, poniesione wydatki nie będą kosztem, ponieważ kosztem są odpisy na ZFŚS, przy tym sfinansowanie wydatków z ZFŚS oznacza, że w pierwszym rzędzie należy je kwalifikować do wydatków socjalnych, które wyłączone są z kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00