Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-03

Urlop macierzyński po zmianach

Ostatnie zmiany kodeksu pracy dotyczyły urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadziły też dodatkowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop ojcowski.

Tomasz Michalski

Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654) obowiązuje już od 1 stycznia br. Jej przepisy dokonały zmian w regulacjach kodeksu pracy w zakresie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadziły też dodatkowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop ojcowski. Wszystkie te zmiany mają na celu ułatwienie łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego, a także usunięcie przynajmniej niektórych barier dotyczących zatrudnienia kobiet.

Urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2009 r. zostały wydłużone urlopy macierzyńskie. Od tego dnia - w myśl znowelizowanego art. 180 § 1 k.p. - pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie

Jak zatem widać, nowe przepisy w szczegółowy sposób regulują wymiar urlopu macierzyńskiego, który zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Przypomnijmy, że w poprzednim stanie prawnym wymiar urlopu zależał przede wszystkim od tego, który to był poród (18 tygodni przy pierwszym porodzie i 20 tygodni przy każdym następnym porodzie), zaś najdłuższy urlop macierzyński (28 tygodni) przysługiwał pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie. Oznacza to np., że obecnie pracownica ma prawo do 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego w przypadku pierwszego i każdego następnego porodu, oczywiście pod warunkiem urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00