Rozliczenie kosztów remontu przez wspólnotę lokalową
1. Czy możliwe jest podpisanie umowy na remont dachu, będącego częścią wspólną, ze wspólnotą, a wystawienie faktur przez wykonawcę bezpośrednio dla każdego właściciela proporcjonalnie do wielkości udziałów, mimo że wspólnota nie jest podatnikiem VAT?
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2008 r., sygn. ILPP1/443-664/08-3/BD
Pytania
2. Czy wspólnota lokalowa może dobrowolnie zostać podatnikiem VAT?
3. Czy - w świetle przepisów o podatku od towarów i usług - istnieje możliwość wystawiania faktur bądź rachunków na rzecz właścicieli lokali wspólnoty lokalowej, będących członkami wspólnoty, prowadzących w powyższych lokalach działalność gospodarczą, za czynności podlegające opodatkowaniu?
Stan faktyczny i stanowisko podatnika
Duża wspólnota lokalowa z przewagą lokali użytkowych, w której właściciele prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (lokale handlowe, gastronomiczne i biurowe), w najbliższym czasie planuje remont części wspólnych budynku (dach, elewacja, izolacja budynku i inne). Właściciele chcą rozliczyć koszty remontu w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej proporcjonalnie do wielkości przypadających na nich udziałów w części wspólnej. Przede wszystkim chcą odliczyć VAT naliczony. W związku z powyższym proponują, aby wspólnota podpisała umowę z wykonawcą, a kosztami remontu zostaną obciążeni właściciele na podstawie indywidualnie wystawionych przez wykonawcę faktur. Wspólnota nie jest płatnikiem VAT i nie osiąga przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych.