Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-04

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu (cz. 1)

Jaka jest kolejność przeprowadzanych formalności przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego, a jaka w przypadku nabycia samochodu ciężarowego? Jak należy wypełnić deklarację AKC-U w przypadku nabycia samochodu osobowego, z jakim wnioskiem ją złożyć, jakich użyć w niej symboli CN i stawek procentowych?

Michał Hartmann

Biorąc pod uwagę znaczne zróżnicowanie cen zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych - czy to nowych, czy używanych - w obszarze wewnątrzwspólnotowym, wiele osób często dokonuje nabycia pojazdu w innym kraju Unii Europejskiej niż Polska. Zakup taki może być dokonany od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy zajmującego się handlem samochodami. W pierwszym przypadku podstawowym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży, która potwierdza prawo własności samochodu, a w drugim - otrzymany(a) od przedsiębiorcy (np.: z komisu) rachunek/faktura. Pozostałe dokumenty są takie same i w większości przypadków są to: karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający wyrejestrowanie (dokument ten nie dotyczy niektórych krajów, jak np.: Belgii).

Kolejnym krokiem po nabyciu za granicą pojazdu, jeżeli pojazd jest sprawny technicznie, jest wizyta w lokalnym wydziale komunikacji (np.: w Niemczech jest to: Kfz-Meldestelle) w celu wykupienia skierowania do wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych, tzw. zjazdowych. Wraz z tablicami rejestracyjnymi należy wykupić tymczasowe ubezpieczenie, tzw. graniczne, działające od 7 do 30 dni. Po uregulowaniu tych formalności można przyjechać nabytym samochodem do kraju. Jeżeli samochód jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jazdę należy dokonać jego przemieszczenia na teren kraju np. za pomocą lawety (w takim przypadku nie są dokonywane żadne formalności w urzędzie komunikacyjnym w danym kraju, ale za to dochodzą koszty transportu).

W sytuacji gdy zakup dotyczy samochodu ciężarowego, a takowy nie należy do wyrobów akcyzowych, to po jego przemieszczeniu na teren kraju nie jesteśmy obowiązani do wypełnienia deklaracji AKC-U, a więc przechodzimy do kolejnych formalności. Natomiast na osobach dokonujących wewnątrzwspólnotowego zakupu samochodów osobowych, które zaliczane są do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, ciąży obowiązek zapłaty podatku akcyzowego (zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym - nabycie wewnątrzwspólnotowe to przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium Polski). Tak więc po przyjechaniu lub przetransportowaniu nabytego samochodu osobowego na teren kraju wskazane jest, aby pierwszym dokonanym krokiem było złożenie deklaracji AKC-U, do czego zobowiązuje ustawowy termin wynoszący 5 dni, licząc od daty umowy/faktury/rachunku. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, iż samochód osobowy na potrzeby podatku akcyzowego definiowany jest w odniesieniu do kodu unijnej nomenklatury scalonej, a zgodnie z nią kod CN8703 obejmuje zarówno samochody osobowe - w tym kombi i van oraz pikapy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00