Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-04

Rozliczenia dokonywane za pośrednictwem banku (cz. 2) - akredytywa

Co to jest akredytywa dokumentowa? Co jest przedmiotem akredytywy standy? Jak ewidencjonowana jest akredytywa w księgach rachunkowych?

Urszula Krzemińska

Akredytywa stanowi zabezpieczenie dla eksportera i importera zarówno w obrocie krajowym jak i zagranicznym. Zaletą rozliczeń za pomocą akredytywy jest zapewnienie dostawcy zapłaty z chwilą wysłania towaru. Jest korzystna dla eksportera z uwagi na zabezpieczenie przed odmową przyjęcia towaru i zapłaty przez importera (akredytywa potwierdzona i nieodwołalna), skuteczne zabezpieczenie płatności w zamian za określone dokumenty bez względu na sytuację finansową kupującego, możliwość finansowania transakcji przez przeniesienie akredytywy na innego kontrahenta (akredytywa przenośna), wymóg uzyskania zgody eksportera na wszelkie zmiany w treści akredytywy. Jest korzystna dla importera z uwagi na zabezpieczenie przed nieuzasadnioną wypłatą należności eksporterowi przez określenie przez importera warunków akredytywy, wypłatę środków z akredytywy dopiero po wysłaniu towaru w określonej ilości i jakości do wskazanego miejsca, obowiązek przedłożenia dokumentów potwierdzających ilość, jakość, pochodzenie towaru co minimalizuje ryzyko otrzymania wadliwego towaru, możliwość odroczenia zapłaty, jeśli złożone przez eksportera w banku dokumenty są niezgodne z treścią akredytywy.

Pojęcie akredytywy

Akredytywa jest zobowiązaniem banku otwierającym akredytywę na zlecenie innej osoby, w którym zobowiązuje się on do świadczenia na rzecz osoby trzeciej, tj. beneficjenta akredytywy na warunkach ustalonych przez zleceniodawcę. Świadczenie banku najczęściej polega na zapłaceniu ustalonej kwoty. Udzielanie akredytyw należy do czynności bankowych zastrzeżonych dla banków. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe uznała akredytywę za jedną z form rozliczeń bezgotówkowych.

Cechy akredytywy:

1) bank otwierający akredytywę ma obowiązek świadczyć na rzecz wskazanego beneficjenta akredytywy,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00