Artykuł
Księga przychodów i rozchodów
Kto jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów? Jak wypełniać poszczególne kolumny księgi? Jakie są wymagane inne ewidencje przy prowadzeniu księgi?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów (w skrócie p.k.p.r.) jest to ewidencja podatkowa, którą są zobowiązani prowadzić osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdy dla tego rodzaju przychodów wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych albo w formie podatku liniowego.
Obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy więc przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w innych formach, tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej. Księgi przychodów i rozchodów nie są zobowiązani prowadzić również przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe (handlowe). W 2009 r. księgi rachunkowe będą miały obowiązek prowadzić te osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osoby fizyczne, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. Limit ten został zwiększony na podstawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. Nr 144, poz. 900), która weszła w życie 22 sierpnia 2008 r. Obowiązek prowadzenia księgi mają również osoby fizyczne będące wspólnikami spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej. Podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy, mimo to prowadzi się jedną księgę przychodów i rozchodów dla całej spółki, a nie odrębnie dla wspólników.
Wymienione wyżej podmioty są zobowiązane do prowadzenia księgi składającej się z 16 kolumn. Istnieje również uproszczony wzór księgi. Składa się ona tylko z 6 kolumn. Mogą ją jednak prowadzić tylko rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, pod warunkiem że wykonują tę działalność osobiście lub tylko z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, nie zatrudniają innych osób, a łączny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 10 000 zł w roku podatkowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right