Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-10-07

Szczególne zasady opodatkowania usług turystyki

Jak się określa miejsce świadczenia usług turystyki? Jakie są warunki konieczne dla opodatkowania marży przy usłudze turystyki? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Czy podatnicy, którzy opodatkowują marżę, mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty?

Marek Piotrowski

doradca podatkowy

Omawiając obowiązujące zasady opodatkowania świadczenia usług turystyki w świetle regulacji ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, warto na wstępie wskazać na podstawową regułę wynikającą z art. 5 ust 1 pkt 1, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Tym samym zasadne jest twierdzenie, iż za czynność podlegającą opodatkowaniu należy uznać usługę, która spełnia łącznie warunki wyrażone w przytoczonym art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy, a zatem:

1) usługa jest świadczona na terytorium kraju (stosownie do postanowień regulacji omawianej ustawy),

2) usługa ma charakter odpłatny (w rozumieniu przepisów ustawy o VAT).

Miejsce świadczenia usług turystyki

Z uwagi na treść przytoczonej regulacji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wskazując na zasady opodatkowania usług turystyki, konieczne jest powołanie norm pozwalających na ustalanie miejsca ich świadczenia. Miejsce to stanowi bowiem kluczowe zagadnienie dla określenia, czy konkretna usługa stanowi czynność podlegająca opodatkowaniu. Podstawową regułę w przedmiocie ustalania miejsca świadczenia usług wyraża art. 27 ust. 1 ustawy, w myśl którego (z zastrzeżeniem regulacji art. 27 ust. 2-6 oraz art. 28) przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku natomiast braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności jest to miejsce stałego zamieszkania. Tym samym należy stwierdzić, iż o ile regulacje szczególne, wyrażone w art. 27 ust. 2-6 oraz w art. 28 (a także regulacje aktów wykonawczych) nie wskazują na odmienny sposób ustalania miejsca świadczenia usług, to miejsce takie powinno być określone zgodnie z ogólną dyspozycją art. 27 ust. 1. Ponieważ powołane regulacje nie wskazują na odrębny sposób ustalania miejsca świadczenia usług turystyki,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00